Development w Dataedo

Dowiedz się jak pracuje się w naszych zespołach odpowiedzialnych za rozwój produktu

Rozwijamy produkt: katalog danych

Dataedo pozwala skatalogować i opisać dane używane w firmie – tabele, relacje, przepływy, reporty. Czyli wszystko to, co pomaga pracownikom technicznym odkryć jakie dane i raporty istnieją w w ich organizacji, lepiej je zrozumieć, być w stanie szybciej i pewniej ich użyć i uniknąć błędnych założeń. Użytkownikom biznesowym Dataedo umożliwia szybsze odkrywanie jakimi danymi firma dysponuje, zadawać lepsze pytania i rozumieć zbiory danych, do których mają dostęp.

Na produkt składa się:

  • repozytorium danych (SQL Server),
  • aplikacja desktopowa (C#, WinForms DevExpress),
  • aplikacja webowa (.Net Core, Angular)
  • oraz eksporty do HTML (Vue.js), PDF i Excela.

Dataedo

Mamy klientów na całym świecie

Zaufało nam już ponad 1,000 firm z 67+ krajów na 6 kontynentach.

Pracujemy z największymi firmami

Software Development Life Cycle w Dataedo

Nasze podejście do rozwoju produktu to Agile. Czerpiemy z frameworków, takich jak SCRUM czy KANBAN, ale nie wdrażamy ich w pełni. Z każdego z nich wyciągamy po kilka rzeczy i sprawdzamy. Wdrażamy tylko te elementy, które poprawiają naszą produktywność.

Pracujemy w kwartalnym cyklu wydawniczym - wydajemy dużą wersję produktu na koniec każdego kwartału. Wersja to zbiór nowych ficzerów, rozszerzeń ficzerów i bugfixów.

life circle
planowanie
Planowanie

Planujemy rozwój na 12 miesięcy do przodu. Robimy to na początku bez wchodzenia w szczegóły. Korzystamy z modelu scoringowego ICE, aby ustalić priorytety. Później, bardziej sprecyzowane plany są udostępniane klientom za pośrednictwem naszej roadmapy. Nie są to jednak sztywne zobowiązania. Rozumiemy, że to, co dziś wydaje się pewne, w przyszłości może się zmienić.

planowanie
Zbieranie informacji
Zbieramy opinie i wymagania z wielu źródeł:
  • Nasi klienci. Na co dzień rozmawiamy z klientami i zbieramy od nich informacje zwrotne nt. produktu.
  • Nasza strategia. Czasami trudno jest połączyć wymagania klientów z naszym punktem widzenia, dlatego stale zadajemy sobie pytanie, czy dane rozwiązanie pasuje do naszej strategii.
  • Konkurencja i rynek. Trzymamy rękę na pulsie i sprawdzamy, co robią inni.
Wszystkie pomysły gromadzimy w naszym narzędziu do zarządzania projektami. Jest nim JIRA.
planowanie
Projektowanie
Zaczynamy od wyskopoziomowego projektu. Przygotowujemy podstawowy opis funkcjonalności oraz pierwsze makiety w Figmie. W kolejnych iteracjach dopracowujemy projekt.

Kiedy jesteśmy z niego zadowoleni, dodajemy do niego szczegóły niskiego poziomu, takie jak:
  • Architektura bazy danych
  • Szczegółowy opis zadań
  • Klikalne makiety
planowanie
Development

Szacowanie i walidacja techniczna
Rozwiązanie techniczne jest omawiane programistami zespole Development przed wdrożeniem. Kick-off robimy po to, aby uniknąć błędów, jak i użyć najlepszego wzorca projektowego dla danego ficzera. W tej fazie planujemy również realizację i organizujemy zadania w JIRA.

Realizacja
Podczas wdrożenia wykorzystujemy rozproszony system kontroli wersji GIT. Przed połączeniem z gałęzią główną każda zmiana jest weryfikowana pod kątem jakości kodu. Mamy również własny przewodnik po stylach kodu, aby zachować jego czystość i przejrzystość. Dbamy o jakość, tworząc testy jednostkowe, które są automatycznie uruchamiane podczas procesu developmentua. Proces budowania aplikacji jest zautomatyzowany. Posiadamy zestaw skryptów, które pozwalają nam uniknąć błędów w powtarzalnych czynnościach.

Co ważne, w trakcie prac nad rozwojem aplikacji dostosowujemy zakres release’u, opierając się na nowych odkryciach, a czasami powtarzamy fazę projektowania.

planowanie
Quality Assurance

Każda nowa funkcja jest testowana przez nasz zespół kontroli jakości.

Zespół QA tworzy również dokumentację testową (przypadki testowe), według której możemy zweryfikować jakość aplikacji i bezbłędność naszych założeń.

Przed wydaniem nowej wersji produktu wykonujemy testy regresyjne, które sprawdzają poprawność dotychczasowych funkcjonalności.

planowanie
Release

Po przygotowaniu release’a publikujemy nową wersję oprogramowania na naszej stronie.

Release oznacza również, że publikujemy zaktualizowany schemat repozytorium i aktualizujemy artykuły w naszej bazie wiedzy.

Na koniec informujemy naszych klientów o nowościach (za pomocą mailingów i webinariów) i natychmiast zaczynamy zbierać opinie na temat kolejnej wersji.

Roadmapa

road map

Naszą aktualną roadmapę można znaleźć tutaj. Udostępniamy ją, aby pokazać klientom, w jakim kierunku zmierzamy z Dataedo. Roadmapa obejmuje tylko większe inicjatywy, a z każdym wydaniem staramy się dostarczać również drobne ulepszenia i poprawki błędów.

Jak pracujemy?

Pracujemy w 100% zdalnie

Jesteśmy firmą 100% zdalną. Nie mamy biura. Nasz zespół pracuje z różnych miejsc w Polsce, mamy również rosnący zespół w USA (sprzedaż/customer success).

Praca zdalna to nasze naturalne środowisko. Cenimy zaufanie i możliwość organizowania sobie pracy w sposób, który służy nam najlepiej. Stawiamy na efekty i wiemy, że nie zapewnia ich tylko praca od 9 do 17.

Czas wolny, aby załatwić swoje sprawy w trakcie dnia? Nie ma problemu! Praca z innego miasta lub kraju? Pewnie, czemu nie!

Wiemy, że pracę można wykonywać z dowolnego (pod warunkiem, że jest tam Internet!) miejsca i w dogodnych dla siebie godzinach.

Dataedo
Dataedo

Integracja

Codziennie mamy wirtualną kuchnię, na której nie tylko można napić się wspólnie kawy, ale także porozmawiać na luźne tematy czy pograć w gry online.

Raz na dwa miesiące spotykamy się na integracji online na Teamsach. Każdy kto chce spotkać się w realu, może też co drugi miesiąc wpaść na piwo do Gdańska – spotyka się tutaj zazwyczaj lokalny zespół, ale zapraszamy wszystkich.

Aby zadbać o dobry przepływ firmowych informacji raz na kwartał organizujemy firmowy Update Meeting. Na spotkaniu online managerowie prezentują to, co się dzieje w ich działach i informują o dalszych planach.

Spotkania w realu

Dwa razy w roku widzimy się na firmowym workation w jednym z miast w Polsce. Łączymy pracę, aktywny wypoczynek i zabawę. Na jednym z workation gościmy również nasz zespół z USA.

Firmowa Wigilia to również świetna okazja, aby się lepiej poznać. Raz w roku polski zespół zjeżdża się do Gdańska, aby wspólnie świętować.

Zobacz więcej: Dataedo Workation May

Dataedo

Rozwój

Dołącz do zespołu Dataedo

Zobacz aktualne oferty

Nasze zespoły i tech stack

Zespół deweloperski to programiści, testerzy, inżynierowie (meta)danych, którzy rozwijają i utrzymują produkt i narzędzia wewnętrzne. Jest to ważna część firmy, w której obecnie pracuje 30 osób, a w ciągu kilku lat przewidujemy zwiększenie zespołu do ok. 50 osób.

Zespół Development

Zespół developerski pracuje nad rozwojem naszego produktu, w skład którego wchodzą aplikacja webowa i desktopowa. Każdego roku wydajemy 3 lub 4 nowe wersje aplikacji. Wraz z każdym releasem dostarczamy naszym klientom nowe funkcjonalności. W zespole Development pracujemy nie tylko nad zakodowaniem danego projektu nowego ficzera, ale bierzemy aktywny udział w tworzeniu oprogramowania. Developerzy włączają się w pracę nad produktem, dzieląc się swoimi pomysłami na to, jak go udoskonalić.

Maciek
Developer, Tech Lead
Rafał
Developer, Tech Lead
Michał
Developer, Tech Lead
Tomasz
Developer, Tech Lead
Jakub
Developer
Radek
Developer
Miłosz
Developer
Kamil
Developer
Marcin
Developer
Piotr
Developer
Kacper
Developer
Julia
Angular Developer
Adam
Developer
Technologie: csharp dot-net net-core dev-express angular sql server

Zespół Metadata

Zespół Metadata odpowiada za research, development i utrzymanie connectorów metadatanych, które importują metadane z różnorodnych technologii (bazy danych, formaty danych, ETLe, narzędzia BI, platformy analityczne, itp.), oraz różnych technologii przetwarzających te metadane (np. parsowanie SQL-a, wykrywanie wzorców w danych). Dużą częścią pracy inżynierów jest research nowych technologii i projektowanie. Sam development connectora (C#) może być częściowo realizowany wewnętrznie albo przekazany do zespołu Desktop.

Hubert
Metadata Engineer
Samuel
Developer
Sebastian
Developer
Maciej
Developer
Wojciech
Metadata Engineer
Michał
Metadata Engineer
Michał
Metadata Engineer
Technologie: Wszystko, co związane z danymi (bazy danych, formaty danych, ETLe, narzędzia BI, platformy analityczne, API). Listę aktualnych connectorów znajdziesz tutaj. Same connectory są zaimplementowane w C#.

Zespół Ecosystem

Zespół Ecosystem rozwija i utrzymuje wewnętrzne aplikacje i narzędzia – CRM, sklep, stronę, Dataedo Account, dashboardy.

Tomasz
Developer
Marcin
IT Admin
Mateusz
Developer
Krystian
IT Admin
Technologie: csharp csharp csharp csharp csharp csharp csharp csharp csharp

Zespół QA

Zespół QA na bieżąco testuje nowe ficzery i zmiany implementowane przez developerów. Przy tej okazji powstają również przypadki testowe. Wykorzystywane są one później w sesji testów wykonywanej przed releasem oraz w testach regresji. Współpracując z developerami, zespół QA tworzy i utrzymuje testy automatyczne – API oraz E2E.

Natalia
QA Lead
Łukasz
QA Engineer
Maciej
QA Engineer
Sławomir
QA Engineer
Magdalena
QA Engineer

Head of Development

Łukasz dba o cały proces developmentu produktu, dobry przepływ informacji i o to, aby w kolejnych releasach doskonalić Dataedo. Robi to przy wsparciu liderów technicznych odpowiedzialnych za projekty w swoim obszarze. Na radarze Łukasza jest także rozwój kompetencji członków jego teamu, który jest obecnie największym na pokładzie Dataedo.

Łukasz ma doświadczenie jako lider zespołów rozwijających oprogramowanie oraz wykładowca tematów związanych z IT. Swoją karierę zawodową rozpoczynał jako programista C++, a następnie miał okazję poznawać kolejne wersje .NET Framework’a, począwszy od wersji 1.1 😉. Po godzinach Łukasz jest pasjonatem piłki nożnej, którą miał okazję poznawać w różnych rolach. Jednego jest jednak pewien – zarówno w tworzeniu oprogramowania, jak i w piłce podstawą sukcesu jest dobrze współpracujący ze sobą zespół.

Łukasz Preiss linkedin
Head of Development
lukasz

Inne ważne zespoły

Product Management

Zespół Product Management nie jest częścią Developmentu, ale jest z nim silnie powiązany. Product Managerowie tworzą roadmapę (zakres poszczególnych releasów), zarządzają backlogiem, projektują ficzery i odpowiadają developerom/testerom na pytania.

Piotr
CEO and Founder
Maria
Product Manager

Customer Support

Dział supportu zgłasza Działowi developmentu błedy i problemy od klientów i trialowców. Development wspiera support, próbuje ustalić przyczyny i naprawić błąd (lub zaproponować obejście).

Piotr
Senior Technical Support Specialist
Sandra
Technical Support Specialist
Sven
IT Admin & Support

Dowiedz się z pierwszej ręki

W Dataedo pracuję od sierpnia 2021 jako deweloper aplikacji desktopowej. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że ani razu nie żałowałem decyzji o dołączeniu do zespołu. Zadania i projekty, które realizuję jako deweloper WinForms’ów, są ciekawe i rozwijające – satysfakcja z ich rozwiązania jest ogromna! Istnieje wiele okazji na zdobywanie umiejętności poza swoją specjalizacją – dla mnie jest to rozwijanie aplikacji webowej, implementacja testów automatycznych czy tworzenie API. Nie sposób nie wspomnieć o bardzo porządnym podejściu firmy do pracowników. Jak w żadnej innej firmie, tutaj ankiety naprawdę mają znaczenie, a głos pracowników jest zawsze wysłuchany. Na koniec najważniejsze – atmosfera! Niesamowity zespół, otwarci, sympatyczni i pomocni ludzie, sprawiają, że praca tutaj to czysta przyjemność. 🙂

Michał Psyk linkedin
Developer, Tech Lead
Michał Psyk

Dołączyłem do Dataedo na drugim roku studiów. Umożliwiły mi to elastyczne godziny pracy w połączeniu z praca zdalna. Bardzo cieszę się, że tu trafiłem, od samego początku miałem dużo sprawczości w tym jak będzie wyglądał produkt, na czym mi zależało. Wszyscy chętnie mi pomagali i znajdowali czas żeby pomóc w problemach, które napotkiwałem. Dzięki przejrzystej polityce firmy i częstym feedbacku od współpracowników udało mi się po roku awansować z juniora na regulara.

Dominik Ilnicki linkedin
Metadata Engineer
Dominik

Moja przygoda z Dataedo rozpoczęła się niespełna 1 rok temu. Trafiłem tutaj dzięki koledze. Nie planowałem zmiany ale jego opowieści o atmosferze, polityce firmy i jakości były tak autentyczne iż zrobiłem ten krok i jestem tutaj. Nie mylił się. Dataedo to synonim ciekawego produktu, zgranego zespołu i wspaniałych ludzi. Pracując zdalnie czasem ciężko o motywację ale tutaj jest inaczej. Każdy jest ambitny oraz polityka firmy daje poczucie utożsamiania się z sukcesem. Elastyczny czas pracy, błyskawiczna wymiana informacji oraz to, że mogę liczyć na współpracowników, pozwala mi łączyć pracę z prywatnymi pasjami oraz czasem poświęconym rodzinie.

Tomasz Klag linkedin
Developer, Tech Lead
Tomasz Klag

Role w zespołach

FAQ

Czy angielski jest wymagany?

Zespół developerski jest polskojęzyczny. Na standupach i spotkaniach rozmawiamy po polsku, tak piszemy do siebie na czacie w ramach zespołu developerskiego i produktowego. Komunikacja wewnętrzna dotycząca całej firmy jest anglojęzyczna. Dobrze, jeśli znasz angielski, na poziomie umożliwiającym czytanie dokumentacji.

W jaki sposób Dataedo się finansuje?

Jesteśmy samodzielnie finansującą się firmą produktową. Nasz produkt ma stabilną bazę ponad 1000 klientów, sprzedajemy go z zyskiem i mamy stabilny wzrost przychodów.

Jakie macie plany na przyszłość?

Chcemy być liderem na rynku oprogramowania do zarządzania metadanymi w sektorze średnich firm. Obecnie mamy na pokładzie ponad 30 osób, w ciągu 2-3 lat powiększymy nasz zespół do ok. 100 osób.

Jak się pracuje w firmie produktowej?

Jesteśmy małym zespołem, o płaskiej strukturze, gdzie głos każdej osoby jest ważny. Ta kreatywna i przyjazna atmosfera są rzeczami, które nasz zespół docenia najbardziej. W Dataedo znajdziesz miejsce na swoje pomysły, innowacyjność, rozwój i zyskasz możliwość wpływania na produkt.

Jakie jest Wasze podejście do stacku technologicznego?

Pracujemy z frameworkiem .NET w języku C#. Front natomiast tworzymy w Angularze. I na tych technologiach opiera się nasz stack technologiczny. Ze względu na monolityczną architekturę staramy się tego stosu technologicznego nie powiększać. W zespole Metadata w pracach związanych z researchem poznajemy wiele różnych technologii związanych z bazami danych.

Czy macie zebrane dobre praktyki dotyczące kodu, dokumentację?

Mamy krótki Guidebook dla nowych osób, który pozwala zapoznać się z naszymi zasadami tworzenia kodu oraz wszystkimi innymi narzędziami i zasadami przydatnymi w developmencie. Dodatkowo mamy wprowadzone zasady statycznej analizy, dzięki którym automatycznie sprawdzane jest, czy dany fragment spełnia nasze zasady „code-style”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Daj nam znać co chciałbyś wiedzieć :)

Zadaj nam pytanie

Dowiedz się więcej

Dataedo is now ISO 27001 Certified
Dataedo is now ISO 27001 Certified

We're excited to announce that Dataedo is now officially ISO 27001 certified, marking a significant step in our commitment to top-notch information security.

The Most Complete List Of Data Conferences - DataEvents.co
The Most Complete List Of Data Conferences - DataEvents.co

We’re thrilled to announce the launch of DataEvents.co, your one-stop catalog for the most comprehensive listing of data conferences, summits, and events from around the world.

Dołącz do zespołu Dataedo

Zobacz aktualne oferty